Jaki jest największy port morski na świecie?

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy transport morski bez portów morskich. W ślad za wzrostem zapotrzebowania na transport morski, naturalnie rozrastają się też porty, aby sprostać ogromnej skali przeładowywanych towarów. Import z Shanghaiu jest możliwy na szeroką skalę właśnie dzięki temu portowi morskiemu.

Miano największego portu na świecie nieprzerwanie od 2010 roku należy do portu w Shanghaiu.
Port ten rozpoczął działalność w 1842 roku, a dzięki jego rozbudowie oraz licznym inwestycjom w jego infrastrukturę, obecnie rozciąga się na powierzchni aż 4 km2.
W roku 2013 obsłużył rekordową liczbę kontenerów, czyli ponad 33 milionów TEU.
TEU ? to jednostka miary równa długości kontenera 20 stopowego, potocznie zwanego 20’DV. Inna popularna wielkość kontenera 40’DV liczona jest jako 2 TEU. Miarą tą określa się często możliwości załadunkowe statków.

Co ciekawe, port w Shanghaiu jest połączeniem kilku mniejszych portów, jest położony na wyspie w pobliżu ujścia rzeki Jangcy, a z lądem łączy go najdłuższy na świecie most Donghai o długości 32,5 km.

Ile trwa import z Shanghaiu?

Transport morski z i do tego portu obsługują wszyscy największi armatorzy morscy. Import z Shanghaiu trwa od 33 do 39 dni, w zależności od tego czy fracht morski odbywa się w re;acji bezposredniej do Gdańska. Dłuższa trasa jest możliwa z przedładunkiem w Hamburgu.