Transport z Chin coraz tańszy

Terminale kontenerowe w Chinach przeładowały łącznie 142,3 mln TEU w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 r. Oznacza to wzrost o 3% w stosunku do roku ubiegłego. Jednym z największych obrotów może pochwalić się port w Szanghaju – 3,79 mln TEU (dane na czerwiec 2022r. – Ministerstwo Transportu ChRL), pomimo wprowadzeniu licznych blokad spowodowanych akcją „zero tolerancji dla covid”.

Na kolejnym miejscu znajduję się port Ningbo, który przeładował w czerwcu 2022r. łącznie 3,16 mln TEU. Jest to wzrost o 17,9 % w stosunku do roku poprzedniego.

Transport z Chin tanieje

Pomimo tego zainteresowania na transport morski, stawki spadają. Jest to szczególnie widoczne na trasie z Azji do Europy Północnej – spadek o 5%, zaś do USA o 6% – jak wynika z danych World Container Index. Stawki za fracht morski do portów Europejskich spadły aż o 42%. Według ekspertów World Container Index, jest to efekt spowolnienia popytowego. Stawki na transport kontenerów  spadają regularnie od ok 2 miesięcy. Analitycy spodziewają się obniżek na transport z Chin jeszcze we wrześniu i październiku. Co interesujące, najbliższe miesiące powinny przynieść kolejne obniżki.

Transport kolejowy

Atrakcyjną alternatywą może okazać się transport kontenerowy z Chin koleją. Nie odbiega on standardami od transportu morskiego jeśli chodzi o bezpieczeństwo i monitorowanie aktualnego statusu przesyłki. Większość przewoźników na bieżąco informuje o lokalizacji towaru i czasie jego przybycia. Terminale załadunkowe Chin – Xian, Chengdu czy Jingan notują coraz większe zainteresowanie importerów również ze względu na spadające stawki.

Skontaktuj się z nami i poproś o aktualną wycenę przez formularz ZAPYTAJ O KOSZTY