WIT – Wiążąca Informacja Taryfowa

Wiążąca informacja taryfowa

Każda firma importująca lub eksportująca towary musi przejść przez procedurę odprawy celnej. Od każdego importowanego towaru należy odprowadzić do urzędu należny podatek VAT oraz cło. Wysokość tych świadczeń zależy oczywiście od rodzaju sprowadzanego towaru.

Aby przeprowadzić odprawę celną, należy znać kod celny towaru. Doświadczony agent celny, jeśli ma dokładny opis i zastosowanie towaru, potrafi w zawiłym systemie ISZTAR odnaleźć odpowiedni kod celny. Niestety nawet najlepsi fachowcy z niektórymi towarami mogą mieć pewne trudności.

Dla przykładu pomyślmy o podstawce do telewizora. Dobrze znany przedmiot, z którym na pierwszy rzut oka nie powinno być problemu. Pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy, to klasyfikacja jako część do telewizora. Niestety prawidłowy kod celny powinien odnosić się do materiału z jakiego został wykonany, czyli pozostałe wyroby z tworzywa sztucznego, jeśli jest on plastikowy.
Jeśli wg naszej taryfikacji cło będzie wynosiło 0%, a Urząd Celny zakwestionuje odprawę celną i wskaże prawidłowy kod gdzie powinno być np. 2,7% cła, importer będzie musiał zapłacić należne cło razem z odsetkami. W najgorszym przypadku sprawa może zakończyć się nawet w sądzie.
Co możemy zrobić, aby tego uniknąć? Możemy zgłosić się do Izby Celnej z wnioskiem o wydanie WIT.
WIT, czyli Wiążąca Informacja Taryfowa, jest dokumentem rozstrzygającym o klasyfikacji taryfowej towaru, czyli wskazuje jaki właściwy kod celny użyć do odprawy danego ładunku. Decyzja taka jest bezpłatna i jest ważna przez 6 lat.

Posiadanie WIT skraca czas odprawy celnej i jednocześnie daje nam pewność, że stosujemy poprawny kod celny. A także, odprowadzimy do urzędu prawidłowy podatek Vat oraz cło.

Wszelkie dodatkowe informacje oraz miejsce składania wniosków znajdziecie Państwo poniżej:
http://www.warszawa.scelna.gov.pl/web/icwarszawa/jak-zalatwic-sprawe/zadania-centralne/wiazaca-informacja-taryfowa