Jakie rekordy bije Polska?

W pierwszym kwartale bieżącego roku nasz eksport – transport do Chin nie zachwycił ilością, ale za to w drugim kwartale widać wyraźne przyśpieszenie. Sprzedaż do Chin w tym okresie wyniosła prawie 800 mln USD. Wyższą wartość w ostatnich latach można było odnotować tylko w pierwszym kwartale 2014 roku. W ostatnim okresie polska waluta umocniła się w stosunku do innych walut. Jeśli będziemy porównywać wartość eksportu w PLN, to drugi kwartał tego roku był absolutnie rekordowy od 2011 roku. Wartość ta przekroczyła 3 miliardy PLN.

Jeśli obecny trend będzie się utrzymywał, to mamy szansę zamknąć rok z najlepszym wynikiem w historii. Dotychczas, licząc w USD, rekordowy był 2014 rok osiągający wynik 2,94 mld USD, a biorąc pod uwagę naszą walutę, rekord padł w 2015 roku i wyniósł 10,37 mld PLN.

Mimo tak dużych wartości Polska zajmuje dopiero 15 miejsce ze wszystkich państw unijnych eksportujących do Chin.

Chińska wymiana handlowa w tym roku wyraźnie przyspieszyła. Wg chińskiego urzędu celnego eksport wzrósł o 8,5%, a import do Chin wzrósł nawet o 18,9%.

Największym portem chińskim jest nadal port Shanghai, a transport morski kontenerów do tego portu w serwisie bezpośrednim z Gdańska trwa ok 34 dni.