W trosce o nasze bezpieczeństwo

Pod koniec marca inspektorzy z WITD (Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego) w Bydgoszczy kontrolowali trzeźwość kierowców na kujawsko-pomorskim odcinku autostrady A1. Kontrole były przeprowadzane w godzinach nocnych.

Kontrole nie wykazały na szczęście, aby któryś z kierowców kierował pojazd pod wpływem alkoholu, jednakże wykryto 12 przypadków ingerencji w tachografy, czyli urządzenia rejestrujące czas pracy kierowców. Za wykryte naruszenia kierowcy otrzymali mandaty karne oraz zostały wszczęte wobec nich postępowania.

Transport kontenerowy niestety nie jest wolny od nieuczciwych praktyk manipulacji przy tachografach lub używania kart pracy innych kierowców. Tego typu procedery wynikają przeważnie z chęci zwiększenia rentowności transportów poprzez minimalizację czasu postojów. Nierzadko firmy transportowe ulegają naciskom ze strony zniecierpliwionych odbiorców  towarów z obawy przed utratą kontrahenta na rzecz konkurencji. Zdarzają się również bardziej trywialne przyczyny łamania przepisów, jak chęć szybszego powrotu kierowcy do domu. Nie brakuje również opinii, iż obowiązujące przepisy są zbyt rygorystyczne i powinny ulec zmianom.

Niestety, kiedy bezpieczeństwo w transporcie drogowym schodzi na drugi plan, bardzo łatwo doprowadzić do tragedii. Przypadki zaśnięcia za kierownicą nie należą do rzadkości, a skutki zderzenia samochodu ciężarowego przewożącego towar o wadze 22 ton z samochodem osobowym łatwo sobie wyobrazić. Warto się zastanowić, czy ryzyko takie warte jest swej ceny.

Podróżujmy z rozwagą