Transport kolejowy kontenerów czy drogowy?

Hasło „Tiry na tory” stało się ostatnio bardzo popularne i często powtarzane w serwisach informacyjnych jako wspieranie ochrony środowiska. Niestety sprawa nie jest tak prosta i oczywista jak by się mogło wydawać. Poniżej w kilku słowach przedstawię wady i zalety, co pozwoli nam podjąć decyzję czy zdecodować się na transport kolejowy kontenerów.

Kiedy transport kolejowy kontenerów jest dobrym wyborem?

  • Jeśli miejsce dostawy znajduje się w niedalekiej odległości od terminali kolejowych rozlokowanych w takich miastach jak: Gliwice, Warszawa, Łódź, Radomsko, Poznań, Kutno, Brzeg Dolny, Dębica koszt takiego transportu jest niższy od drogowego.
  • Jeśli sprzedający załadował do kontenera towar o wadze przekraczającej dopuszczalne normy w transporcie drogowym, pociągiem możemy przewozić ciężkie kontenery bez konieczności odładunku części towaru w porcie.
  • Transport kolejowy zmniejsza ryzyko uszkodzenia towaru, ponieważ jest w mniejszym stopniu narażony na wypadki niż transport drogowy. Rzadziej jest też zależny od remontów infrastruktury drogowej i warunków atmosferycznych.
  • Jeżeli dostawa towaru nie jest pilna możemy skorzystać z transportu kolejowego mając na uwadze, że trwa on zazwyczaj ok. 2-3 dni.
  • Transport taki jest opłacalny jeśli nie będziemy mieli dodatkowych kosztów z tytułu spóźnionego oddania pustego kontenera do portu, z którego był pobierany (tzw. detention). Najkorzystniej jest uzyskać zgodę armatora na złożenie pustego kontenera na depocie w kraju lub zwiększyć ilość dni wolnych od kosztów.
  • Nie jest niezbędna własna bocznica kolejowa, ponieważ transport między terminalem kolejowym, a magazynem klienta odbywa się standardową naczepą kontenerową.

Transport kolejowy kontenerów nie zawsze jest dobrym wyborem

  • Jeśli dostawa towaru jest bardzo pilna lepiej wybrać transport drogowy kontenerów
  • Jeśli adres dostawy znajduje się daleko od terminala kolejowego, ponieważ ten odcinek transportu kosztuje najwięcej.
  • Jeśli rozładunek towaru trwa więcej niż 4 godziny trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami.
  • Jeżeli kontener musi być transportowany w kontrolowanej temperaturze, należy pamiętać, że w pociągu nie ma możliwości podłączenia agregatu do prądu.

Podsumowując nie każdy kontener da się przenieść na tory. Niestety nie mamy połączeń kolejowych z wieloma zakątkami Polski a przez to transport taki staje się czasem droższy niż transport drogowy. Najważniejszym kryterium w wyborze jest chyba tak cenny czas, więc kiedy go nie mamy skorzystajmy lepiej z opcji jaką daje nam transport drogowy.

Jeśli już wiesz jaki rodzaj transportu wybierzesz, sprawdź jak go załadować do kontenera.

Jeśli nadal masz dylematy skontaktuj się z nami! Podaj nam tylko kilka niezbędnych informacji a my przekalkulujemy który rodzaj transportu będzie w Twoim przypadku najkorzystniejszy.