Transport kontenerowy z Chin z AliExpress pod kontrolą celników

Czy prezenty dotrą na czas?

Od początku grudnia funkcjonuje specjalnie powołany oddział Celny Pocztowy w Lublinie, którego zadania ukierunkowane są głównie na transport kontenerowy z Chin. Do tej pory zatrzymał ponad sto paczek, m.in. z popularnego portalu AliExpress. Jak informuje gazeta.pl, właściciele tych przesyłek będą zobligowani zapłacić podatek VAT lub cło. Kolejnych 150 paczek oczekuje w depozycie na wydanie podobnych decyzji.

Przedświąteczna mobilizacja

Transport kontenerowy z Chin, zwłaszcza transport drobnicowy z takich chińskich e-sklepów jak AliExpress, w okresie przedświątecznym zyskuje na popularności. Ministerstwo Finansów zauważyło, że zjawisko to może być źródłem dodatkowych wpływów do budżetu państwa. Tłumacząc to walką z nieuczciwą konkurencją, już w połowie bieżącego roku rozpoczęło prace nad powołaniem specjalnej grupy 22 celników mających przeprowadzać wnikliwe kontrole przesyłek. Resort wydał specjalne oświadczenie, iż do wszystkich towarów zamówionych z Chin należy dopłacić podatek VAT. Nie pomoże również oznaczenie paczki jako prezent czy zadeklarowanie wartość przesyłki poniżej limitu podlegającego odprawie celnej na poziomie 22 EUR.

Drobnicowy transport kontenerowy z Chin a wpływy do budżetu

W styczniu Poczta Polska oraz Krajowa Administracja Skarbowa zawarły porozumienie ułatwiające egzekucję podatków VAT. Marian Banaś, szef KAS, komentował zawarcie umowy następująco:

Celem podpisanego porozumienia jest zapewnienie sprawnej realizacji obrotu pocztowego z krajami spoza Unii Europejskiej oraz doprecyzowanie zasad dokonywania zgłoszeń celnych w tym obrocie. Ścisła współpraca organów KAS i pocztowych jest niezbędna do osiągnięcia tego celu, zwłaszcza w dobie nowych wyzwań, jakie niesie ze sobą rozwój zamówień internetowych i związany z nim wzrost liczby przesyłek sprowadzanych z zagranicy. Wspólnie musimy dbać o ochronę rynku, eliminując zagrożenia i potencjalne nieprawidłowości, ale także usprawniając procedury, tam gdzie jest to możliwe.

Kwota z podatku VAT, jaką budżet ma zostać zasilony, jeszcze nie jest znana. Natomiast warto pamiętać, iż do kontroli w oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie trafia każdego dnia kilka kontenerów. W każdym z nich mieści się nawet kilkanaście tysięcy paczek. Urzędnicy w uzasadnionych przypadkach mają prawo otworzyć każdą przesyłkę.

Pocztowa współpraca Polski i Chin

Kolejowy transport kontenerowy z Chin odbywa się przez port przeładunkowy w Małaszewiczach i sortownię Poczty Polskiej w Lublinie na mocy porozumienia pomiędzy Pocztą Polską oraz Pocztą Chińską. Informowaliśmy o tym w odrębnym artykule: http://mysped.pl/pl/czy-poczta-polska-wykorzysta-nowy-jedwabny-szlak/