Ile palet w kontenerze?

Często eksporterzy zadają transport morski sobie pytanie. Jaka może być ilość palet w kontenerze, jak je ustawić, jaka może być maksymalna waga ładunku? Poniżej postaramy się rozwiać niektóre z tych wątpliwości.

Po pierwsze przy planowaniu załadunku należy wziąć pod uwagę wymiary kontenerów. Każdy rodzaj kontenera ma inne wymiary, które przedstawiamy tutaj: wymiary kontenerów morskich. Podane wymiary są przykładowe. W zależności od roku produkcji i przynależności do danego armatora mogą różnić się między sobą o kilka cm. Każdy kontener ma swoją pojemność, która jest wyrażana w metrach sześciennych, czyli CBM (cubic meter).

Warto jednak przy planowaniu ilości ładowanego towaru przyjąć mniejszą wartość od tej podanej przez armatorów. Nie zawsze wymiary kartonów albo palet umożliwiają zapełnienie każdej wolnej przestrzeń w kontenerze. Wystarczy, że przykładowo w kontenerze 40?DV zostanie wolna 10-cio centymetrowa przestrzeń pod sufitem, a już tracimy ponad 2 CBM ze wszystkich 67 CBM, które posiada taki kontener.
Kolejnym ograniczeniem, o którym musimy pamiętać, jest waga przewożonego towaru. Każdy z kontenerów na drzwiach ma podaną maksymalną wagę ładunku, jaką możemy załadować do kontenera (oznaczoną MAX GROSS lub MGW – Maximum Gross Weight). Często jest to waga przekraczająca nawet 30 ton.

Przepisy polskie nakładają ograniczenia co do maksymalnej wagi przewożonego towaru. Według naszych przepisów jest to 40 ton łącznie z wagą samochodu, naczepy i kontenera z ładunkiem. Ilość towaru jaką możemy załadować do kontenera jest więc uzależniona od wagi samochodu oraz od ilości osi posiadanego zestawu. Przeważnie jest to maksymalnie 22 tony dla kontenera 20′ oraz około 21 ton dla kontenera 40′.
Jeśli do kontenera towar będzie ładowany na paletach, poniżej zamieszczamy schemat ułożenia palet w kontenerze, oraz informację jaka może być ilość palet w kontenerze.

Ilość palet w kontenerze 20’DV

11 EURO PALET (120/80 cm)

 

 

 

 

 

 

 

10 PALET STANDARDOWYCH (120/100 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilość palet w kontenerze 40’DV/HQ

24 EURO PALETY (120/80 cm)

21 PALET STANDARDOWYCH (120/100 cm)