Kilka rzeczy, których na pewno nie wiedziałeś o Korei Południowej.

Jeśli celem twojej podróży jest Korea Południowa czy to w celach prywatnych czy służbowych warto dowiedzieć się czegoś o tym kraju. Takie informacje mogą być bardzo przydatne.

Noworodek, który urodzi się w Korei 31 grudnia po jednym dniu czyli 01 stycznia ma już dwa lata. Jak to się dzieje? Otóż tam wiek liczy się zupełnie inaczej niż w Polsce. U nas każdemu dziecku najpierw liczy się dni miesiące a dopiero później lata a w Korei każde urodzone dziecko na od razu rok. Do obliczania wieku nie jest też brany pod uwagę miesiąc urodzenia. Tam każdemu po Nowym Roku dodaje się rok życia.

W Korei Południowej do jedzenia używa się pałeczek, ale w tym kraju są one wykonane z metalu, przeważnie ze stali nierdzewnej. Są one płaskie i przyozdobione koreańskimi wzorami. W odróżnieniu od zwyczajów panujących w Japonii czy w Chinach, tutaj ryż jada się metalową łyżką.

Kimhi czyli kapusta pekińska kiszona przez rok w marynacie z czosnkiem, papryczką chili i różnymi warzywami to danie, które króluje na koreańskich stołach. Jest ono podawane o różnych porach dniach a każdy z regionów posiada swój własny pomysł na kimchi.

Koreańczycy są tak samo przesądni jak Polacy ale u nich pechową liczbą jest ?4?. Są chyba nawet jeszcze bardziej przesądni niż my ponieważ tam w windach nie znajdziemy nawet takiego przycisku. Liczbę 4 zastępuje się literą F. Liczba ta w języku koreańskim jest wymawiana tak samo jak słowo śmierć. Kolejnym przesądem w tym kraju jest pisanie imienia i nazwiska kolorem czerwonym. Oznacza to, że dana osoba nie żyje albo umrze w niedalekiej przyszłości albo, że my sami życzymy jej śmierci. Będąc w tym kraju lepiej unikać czerwonego długopisu.

W życiu Koreańczyków krew odgrywa bardzo ważną rolę. Poza funkcjami biologicznymi determinuje również osobowość i charakter człowieka. Jeśli jesteś konserwatywny i punktualny zapewne masz grupę krwi A, kreatywność cechuje ludzi w kategorią B a osoby z grupą 0 są ambitne, komunikatywne i szczere.

Każde urodziny to okazja do świętowana ale pierwsze urodziny obchodzi się wyjątkowo hucznie. Z tej okazji zaprasza się wielu gości a jubilat jest ubierany w tradycyjny koreański strój dol-hanbok. Podobnie jak w Polsce dziecko ma sobie wywróżyć jaka przyszłość go czeka poprzez wybranie jednego przedmiotu z wielu mu pokazanych. Podobnie jak u nas wybranie pieniędzy oznacza dostatnie życie, książka ? inteligencję. Pozostałe przedmioty są inne i tak np., wybranie jedzenia oznacza, że nie będzie nigdy głodny a wybranie nici to oznaka długiego życia.

Korea Południowa znana jest również ze swojej innowacyjności i uwielbienia do technologicznych nowości. Seul czyli stolica to miasto, które ma najwięcej punktów wifi na świecie. Np. tamtejsze toalety powszechnie wyposażone są w podgrzewane deski klozetowe z funkcją podmywania i osuszania. To właśnie w Korei po raz pierwszy na świecie wykorzystano roboty jako strażników w więzieniach.

Walentynki obchodzone już przwie na całym świecie, w tym kraju obchodzone są dwukrotnie. Pierwszy raz w popularnym już dniu 14 lutego i wtedy to kobiety obdarowują swoich wybranków prezentami a miesiąc później czyli 13 lutego to mężczyźni okazują miłość kobiecie. Popularnymi prezentami w tych dniach są słodycze.

Głównym portem w Korei jest port BUSAN. Transport morski z Busan trwa ok 39 dni w serwisie bezpośrednim do Gdańska lub ok 41-43 dni w serwisie do Gdyni.